WYDANIE ONLINE

Nowym obowiązkiem pracodawcy jest aktywne przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 na terenie zakładu pracy. Poznaj odpowiedzi naszego eksperta na 9 pytań pracodawców, które dotyczą ich codziennych problemów w dobie pandemii. Sprawdź, czego możesz wymagać od pracowników, a czego pracownicy mogą wymagać od Ciebie. Uzyskaj także pewność, że właściwie rozliczasz świadczenia za czas kwarantanny.

czytaj więcej »

Jakim odpadem będą zużyte maseczki ochronne stosowane profilaktycznie w związku z koronawirusem przez pracowników? Czy to zwykła zużyta odzież, czy już potencjalny materiał niebezpieczny, medyczny – zakaźny?                             

czytaj więcej »

Pytanie: Jak ma postąpić pracodawca po śmierci pracownika. Wynagrodzenie wypłacane jest na koniec miesiąca, pracownik był zatrudniony w ramach umowy o pracę − pełny etat. Jednocześnie pobierał emeryturę. Zmarł 20 października 2020 r. Jak wyliczyć wysokość wynagrodzenia, ekwiwalent za urlop? Komu należy wypłacić te należności i na jakiej podstawie? Czy przysługuje odprawa pośmiertna, jeżeli pracownik jest emerytem i otrzymał odprawę emerytalną?

czytaj więcej »

Czy pracownik, który otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, lecz przechodzi chorobę bezobjawowo, może wykonywać pracę zdalną? Dylematy pracodawców i wątpliwości wielu ekspertów w tym zakresie rozstrzygnie zmiana przepisów.

czytaj więcej »

Pytanie: Komu możemy udostępniać akta osobowe pracowników, a zwłaszcza jakie dokumenty HR może pokazywać np. bezpośredniemu przełożonemu czy bhp-owcowi? Czy można im udostępnić wszystkie dokumenty z akt i innej dokumentacji pracowniczej, czy tylko niektóre?

czytaj więcej »

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii przygotowało poradnik w sprawie brexitu. Znalazły się w nim zalecenia dla przedsiębiorców i kierowców dotyczące kontroli celnych, ubezpieczeń i praw jazdy.

czytaj więcej »

Oszczędzanie w ramach PPK nie ogranicza się jedynie do pracowników w pojęciu Kodeksu pracy, ale także innych osób zatrudnionych, o ile są z danego tytułu ubezpieczeni obowiązkowo. Uczestnikami PPK mogą stać się więc m.in. osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia. Jak prawidłowo naliczać wpłaty na PPK w przypadku tych osób?

czytaj więcej »

wiper-pixel