WYDANIE ONLINE

Jak powinien się zachować pracodawca, gdy jego pracownik okaże się zakażony albo jest podejrzenie, że może mieć COVID-19?

czytaj więcej »

Konieczność przebywania przez pracownika na kwarantannie najczęściej ma swoje przełożenie na wysokość przysługujących mu świadczeń, takich jak chociażby wynagrodzenie za pracę czy należności chorobowe.

czytaj więcej »

Załóżmy, że pracownik źle się poczuł albo – choć sam się nie przyznaje – wyraźnie widać, że coś z nim nie tak. Jak ma zareagować pracodawca? Czy może odsunąć pracownika od pracy? Czy może nakazać mu pójście do lekarza lub zmierzenie temperatury – mimo że pracownik nie chce? I jak reagować w przypadku, gdy pracownik ma zwiększone „pozapracowe” ryzyko zakażenia się COVID-19? Albo gdy nie chce pracować w zakładzie, bo boi się ryzyka „u nas”.

czytaj więcej »

W poprzednim tekście omówiliśmy stanowisko różnych organów co do tego, jak powinien się zachować pracodawca, gdy jego pracownik okaże się zakażony albo jest podejrzenie, że może mieć COVID-19. A jak te wytyczne przełożyć na praktykę?

czytaj więcej »

Od nowego roku kolejne firmy będą miały obowiązek przystąpić do PPK od 1 stycznia 2021 r. Czy już teraz przyjmować rezygnacje od osób zatrudnionych, które nie chcą przystąpić do pracowniczych planów kapitałowych, czy dopiero po nowym roku?

czytaj więcej »

W związku z nowymi obostrzeniami została ograniczona liczba osób uczestnicząca w spotkaniach do 5. Proszę o informację, czy przepis dotyczy również szkoleń bhp w firmie.

czytaj więcej »

Analiza ryzyka, ochrona skutków dla ochrony danych, upoważnienia dla personelu placówki medycznej czy też stosowne środki ochronne to tylko niektóre z najważniejszych form zabezpieczenia danych osobowych na potrzeby elektronicznej dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak przygotować się do nowych obowiązków i jak przeszkolić na tę okoliczność pracowników.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2021 r. nie zmieniły się tzw. progi unijne oraz kurs euro, według którego przelicza się kwotę zamówienia ze złotówek na euro. Inna jest natomiast forma, w jakiej te wartości będą ogłaszane. To prezes Urzędu Zamówień Publicznych będzie miał obowiązek w drodze obwieszczenia publikowanego w Monitorze Polskim poinformować o aktualnej wartości progów unijnych oraz kursie euro. Próg, od którego zamawiający ma obowiązek stosować ustawę Pzp, określono w ustawie Pzp w złotówkach i wynosi on 130.000 zł.

czytaj więcej »