WYDANIE ONLINE

Niektóre z tych kursów mają również dodatkową dokumentację, a jeśli kurs składa się z laboratorium, użytkownik musi wykupić indywidualną subskrypcję lub może ją odblokować za darmo, biorąc udział w różnych kampaniach.

czytaj więcej »

Wprowadzone niedawno przepisy Kodeksu pracy dają możliwość weryfikacji gotowości pracowników do wykonywania pracy zarówno na okoliczność alkoholu, jak i substancji działających podobnie. Warto zauważyć, że nie wprowadzono równolegle zmian do obowiązków osób kierujących pracownikami. Czy zatem kierownik może brać udział w zakładowej weryfikacji gotowości do wykonywania pracy?

czytaj więcej »

Parlament Europejski chce doprowadzić do tego, by firmy były bardziej odpowiedzialne za negatywny wpływ ich działalności zarówno na ludzi, jak i na środowisko. Nowe przepisy mają sprawić, by firmy nie sięgały po pracę dzieci, ani pracę niewolniczą. Mają także ukrócić wyzysk pracowników, a także zmniejszyć zanieczyszczenie i degradację środowiska i zapobiegać utracie bioróżnorodności. 

czytaj więcej »

Aby stać się odpowiedzialnym za mobbing nie trzeba krzyczeć na pracownika. W jednym z niedawnych orzeczeń Sąd Najwyższy podkreślił, że nieużywanie słów wulgarnych, brak krzyku samo w sobie nie decyduje o braku bezprawności działań wobec pracownika. Nie ma na to wpływu także subiektywna ocena przełożonego, który uznaje, że jego działania są legalne i prawidłowe. Jednak dla oceny czy faktycznie mamy do czynienia z mobbingiem, niezbędne jest posłużenie się wzorcem tzw. ofiary rozsądnej. 

czytaj więcej »

Planowanie urlopu bywa poważną akcją logistyczną dla niektórych pracowników, inni po prostu nie mogą się doczekać, by chwilę odetchnąć. To planowanie to także określone koszty, związane chociażby z rezerwacjami. Czy jeśli pracodawca przesuwając urlop będzie zwracał te koszty, to zwrot będzie obciążony podatkiem? 

czytaj więcej »

Od 22 maja br. funkcjonuje w Polsce nową instytucja, jaką jest fundacja rodzinna. Z jej funkcjonowaniem mogą się wiązać określone skutki podatkowe, co wynika także ze znowelizowanych przepisów ustawy o PIT. Jednakże przy spełnieniu określonych przepisami warunków osoby związane z taką fundacją mogą uniknąć zapłaty daniny, o której mowa.

czytaj więcej »

Brak konkretyzacji przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę nie stanowi wprawdzie podstawy roszczenia o przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie, jeżeli pracodawca w inny sposób zapoznał pracownika z tą przyczyną – musi to jednak nastąpić najpóźniej w chwili składania oświadczenia o wypowiedzeniu.

czytaj więcej »

Pracodawca chce w trybie dyscyplinarnym rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem za jego nielojalne zachowania i szkalowanie firmy w lokalnych mediach. Pracownik dowiedział się o tym i grozi, że wytoczy pracodawcy proces o odszkodowanie, posądzając go o mobbing. Zapowiedział, że jako świadków poda kilku kolegów, którzy poświadczą, że przez zachowania pracodawcy zaszwankowało mu zdrowie. Proponuje, aby pracodawca zgodził się na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, a on wtedy zrezygnuje z tych roszczeń. Czy jeśli pracodawca się nie zgodzi, pracownikowi łatwo będzie uzyskać odszkodowanie? Czy istnieją skuteczne instrumenty zwalczenia jego roszczeń i zareagowania w inny sposób na bezpodstawne zarzuty o mobbing?

czytaj więcej »

Jeśli uważasz, że posiadanie biznesplanu i strategicznej wizji dla Twojej organizacji jest ważne, potrzebujesz również planu na zarządzanie kapitałem ludzkim. Żadna, nawet najlepiej opracowana strategia nie zadziała bez aktywnie zaangażowanych w nią pracowników. To ludzie osiągają wyniki i realizują strategię. 

czytaj więcej »