Rozwój wyrobu a APQP

Jeśli wykorzystujesz narzędzia doskonalące Lean Manufacturing zakładasz uzyskanie konkretnych korzyści. Zwiększenie zdolności produkcyjnych, poprawę jakości wyrobów, mniejszą ilość awarii itp. Jak jednak postąpić w sytuacji gdy pomimo propagowania idei Lean w przedsiębiorstwie nie możesz osiągnąć zamierzonych efektów? Zacznij przygotowywać swoje produkty na efektywne wdrożenie narzędzi Lean w przyszłości! Organizuj „sesje doskonalące” świadomie zarządzaj zmianami w kolejnych etapach rozwoju produktu.

Pozyskiwanie środków trwałych

Rozwój gospodarczy stawia przed przedsiębiorstwami szereg nowych wyzwań. Optymalizacja kosztów, zapewnienie odpowiedniego poziomu niezawodności, wymagania jakościowe, ochrona środowiska, bezpieczeństwo pracy stają się istotnymi elementami uwzględnianymi w procesie zarządzania majątkiem trwałym. Obserwuje się też coraz większe techniczne uzbrojenie pracy, a koszty utrzymania maszyn i urządzeń oraz ich amortyzacji przekraczają wielokrotnie inne koszty. Jednocześnie ich eksploatacja jest ukrytym elementem pomocniczych procesów produkcyjnych i nie występuje jako oddzielna jednostka kalkulacyjna kosztów. Z tego powodu w praktyce nie wszystkie elementy kosztów obsługiwania są wyliczane i rozliczane. Trudno jest odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje utrzymanie konkretnej maszyny czy grupy maszyn. Poprawa efektywności zarządzania majątkiem trwałym stanowi zatem zadanie o bardzo dużym znaczeniu choćby tylko ze względu na aspekty ekonomiczne. 

Kontrola zarządcza w jednostce sektora finansów publicznych

W ostatnim dziesięcioleciu doszło do serii skandali na rynkach finansowych i upadków w świecie wielkiego biznesu. W rezultacie podnoszone były i są nadal podnoszone głosy, wzywające do usprawnienia nadzoru w przedsiębiorstwach i usprawnienia zarządzania ryzykiem, poprzez nowe prawo, nowe przepisy i standardy. Aby pomóc przedsiębiorcom i innym organizacjom, opracowano struktury kontroli wewnętrznej, wprowadzane do strategii, zasad i przepisów używanych przez przedsiębiorstwa dla osiągania wyznaczonych celów i związanej z nimi struktury zarządzania ryzykiem oraz umożliwiającej efektywne identyfikowanie, ocenę i zarządzanie ryzykiem, które jest procesem zachodzącym w całym przedsiębiorstwie i realizowanym na każdym szczeblu organizacji, by zapewnić kierownictwu rozsądny poziom pewności osiągnięcia wyznaczonych celów. Nie jest to tylko kwestia wypełnienia regulacji i dobrych praktyk, a raczej uzasadniona potrzeba biznesu, której celem jest ochrona interesów właścicielskich i społecznych oraz przeciwdziałanie praktykom mogącym skutkować poniesieniem strat, nadużyciami czy propagowaniem nierzetelnych informacji.

Kierowanie konfliktem w organizacji 

Konflikty między ludźmi są zjawiskiem tak naturalnym, że nie traktujemy ich jako wyjątkowe lub sprzeczne z naszą naturą. Jednak obawiamy się konfliktów jako czegoś groźnego, czegoś, co może mieć niszczycielską siłę. Przyczyn tych obaw powinniśmy upatrywać nie tyle w samej naturze konfliktu, ile w nas samych, naszej ich interpretacji oraz braku umiejętności ich rozwiązywania. W haśle:

Kierowanie konfliktem w organizacji 

Konflikty między ludźmi są zjawiskiem tak naturalnym, że nie traktujemy ich jako wyjątkowe lub sprzeczne z naszą naturą. Jednak obawiamy się konfliktów jako czegoś groźnego, czegoś, co może mieć niszczycielską siłę. Przyczyn tych obaw powinniśmy upatrywać nie tyle w samej naturze konfliktu, ile w nas samych, naszej ich interpretacji oraz braku umiejętności ich rozwiązywania.