Stosowanie ustawy Pzp przez beneficjentów środków unijnych – wskazówki

Kiedy jako beneficjent środków unijnych musisz stosować ustawę Prawo zamówień publicznych, a kiedy zapytanie ofertowe? Jakie procedury są najbezpieczniejsze, gdy realizujesz zakupy w ramach projektu unijnego? Dnia 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowa ustawa z 11 września 2021 r. – Prawo zamówień publicznych. Przygotuj się na stosowanie nowych regulacji. Sprawdź, czy nowe przepisy mają znaczenie dla Twojej firmy i realizowanych przez nią projektów.

Poznaj zasady konstruowania budżetu projektu unijnego

Budżet projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej to plan wydatków operacyjnych w określonym czasie niezbędnych do osiągnięcia zamierzonego celu. Zawiera on informacje o kosztochłonności poszczególnych zadań oraz o kosztach pośrednich związanych z przedsięwzięciem. Jego sposób konstruowania jest kluczowy dla efektywności zarządzania kosztami i wykonalności samego projektu. Źle zdefiniowane pozycje kosztowe utrudniają lub wręcz uniemożliwiają realizację projektu. Przygotowaliśmy dla Was zestaw podpowiedzi, jak przygotować dobry budżet pod kątem jego racjonalności i efektywności – a zatem realizowalności.

Przepisy bhp i społeczna inspekcja pracy w czasie epidemii COVID-19

Okres epidemii COVID 19, a także każdej innej potencjalnej, stanowi duże wyzwanie dla relacji pracodawca – pracownicy. Sposób organizowania procesu pracy w kontekście bezpieczeństwa osób zatrudnionych w okresie epidemii jest znacznie bardziej problematyczny niż w typowych sytuacjach na podstawie ugruntowanych od lat przepisów prawa pracy. Czas epidemii to nie tylko sprawdzian dla pracodawcy jako podmiotu zatrudniającego, ale również dla służby bhp i społecznej inspekcji pracy, a także specjalistów ds. ochrony środowiska. W tym szczególnym okresie powyższe struktury muszą działać elastycznie i reagować na bieżąco w zakresie swoich ustawowych uprawnień i obowiązków.

Pracownik zakażony koronawirusem. Jak uniknąć roszczeń odszkodowawczych

Każdy zakład pracy powinien dokumentować swoje działania podejmowane w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Pracownik zakażony koronawirusem ponosi szkodę i może żądać jej naprawienia. Co można zrobić, aby uniknąć roszczeń ze strony pracowników?

Praca zdalna w okresie izolacji domowej – zmiana przepisów antykryzysowych

Uregulowanie wykonywania pracy zdalnej przez osoby przebywające w obowiązkowej izolacji w warunkach domowych zakłada najnowszy projekt zmian w tarczy antykryzysowej. Do tej pory możliwość polecenia pracy zdalnej w takiej sytuacji nie była rozstrzygnięta w przepisach.

Praca wykonywana w jednym miejscu i czasie przez pracowników różnych pracodawców – bezpieczeństwo w czasie epidemii

Możliwość współdziałania, a w konsekwencji wykonywania pracy w jednym miejscu przez pracowników zatrudnionych przez kilku pracodawców stało się bardzo popularne. Problem jednak w tym, że przepisy Kodeksu pracy dość ogólnie regulują wzajemne zasady współdziałania pracodawców. Epidemia koronawirusa to dodatkowy sprawdzian dla każdego pracodawcy w kontekście zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Niestety okres ten nie doczekał się jeszcze szczegółowego uregulowania tak złożonej sytuacji organizacyjnej. Należy zatem opierać się na obowiązujących wcześniej regulacjach, z uwzględnieniem tego szczególnego okresu oraz nowego zagrożenia biologicznego. W artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości, jakie mogą się pojawiać w praktyce.

Od 1 stycznia 2021 r. umowę na zarządzanie PPK należy zawrzeć w trybie ustawy Pzp

Do końca 2020 roku zamawiający, który chce zawrzeć umowę o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi, wybiera wykonawcę bez stosowania ustawy Pzp. Od 1 stycznia 2021 r. tego rodzaju zamówienia będą podlegać Prawu zamówień publicznych, ale tylko wówczas, gdy ich wartość będzie się równać progom unijnym lub je przewyższy.

Aktualność oświadczeń i dokumentów w postępowaniu o zamówienie publiczne

Zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy Pzp. Wybór tego wykonawcy poprzedza wiele czynności dokonywanych przez zamawiającego. Od momentu otwarcia ofert realizuje on swoje obowiązki ustawowe i ocenia skuteczność realizacji obowiązków nałożonych na wykonawców. Zamawiający musi podjąć wiele decyzji i ocenić prawidłowość dokumentów i oświadczeń składanych przez wykonawców, między innymi pod kątem ich aktualności. Aktualność jest to pojęcie bardzo istotne z punktu widzenia ustawy Pzp, a prawidłowa ocena zamawiającego ma w tym aspekcie wpływ zarówno na losy postępowania, jak i w konsekwencji na jego wynik. Z tego względu bardzo ważne jest, aby prawidłowo zrozumieć i oceniać aktualność.