Job crafting – jak pomóc pracownikom przemodelować swoją pracę

Job crafting pomoże w odnalezieniu radości z codziennych obowiązków. Dzięki niemu spojrzymy na nowo na naszą pracę i może odnajdziemy sposoby na jej uatrakcyjnienie i dodanie jej blasku. Job crafting nie pomoże niestety, jeśli borykamy się z innymi problemami typu za niskie wynagrodzenie lub demotywujący szef. Nie jest to lekarstwo na wszystko, ale na pewno warto spróbować, jeśli rutyna wdziera się w naszą pracę i odbiera nam radość działania.

Zdaniem UODO: Pomiar temperatury ciała wątpliwy prawnie

Pomiar temperatury ciała pracownika może być przeprowadzony tylko na podstawie określonego przepisu. Zwrócił na to uwagę prezes UODO i wskazał podstawę prawną przetwarzania danych wrażliwych. W jakim przypadku jest możliwe mierzenie temperatury pracownikom?

Zatrudnienie starszego pracownika a zagrożenie COVID-19

Pytanie: Pytanie: W wytycznych przeciwepidemicznych wskazano, że w miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników powyżej 60 lat. Czy przy takim zaleceniu dyrektor szkoły może zatrudnić na zastępstwo emerytowanego nauczyciela, który ma powyżej 60 lat?

Zagrożenia z listy kontrolnej a ocena ryzyka metodą Risc Score

Pytanie: Pytanie: Czy w ocenie ryzyka zawodowego powinna znaleźć się tzw. lista kontrolna? Jeżeli tak, to czy zagrożenia z listy powinny pokrywać się z zagrożeniami, które oceniamy np. metodą Risk Score?

Warto utworzyć w firmie stanowisko specjalisty ds. COVID-19

Istotnym wsparciem dla pracodawców na czas prognozowanej kolejnej fali epidemii może być stworzenie stanowiska dedykowanego sprawom związanym z epidemią, w tym również – zapewnieniu pracownikom optymalnego psychofizycznego komfortu pracy.

Ocena ryzyka telepracownika oraz pracownika zdalnego – wybrane problemy

Nie każdy rodzaj pracy musi być bezwzględnie wykonywany na terenie zakładu pracy. Całkiem spora grupa zawodów i specjalności może funkcjonować poza siedzibą pracodawcy pracując na odległość. Mowa tutaj o telepracy oraz wprowadzonej stosunkowo niedawno pracy zdalnej wykonywanej w celu przeciwdziałania COVID-19. W przypadku powyższych rodzajów prac nie należy zapominać o prowadzeniu oceny ryzyka zawodowego, w przypadku gdy praca wykonywana jest w ramach komputerowego stanowiska pracy – o ocenie warunków pracy na takim stanowisku. W sytuacji gdy praca zdalna realizowana w celu przeciwdziałania COVID-19 jest szeroko rozumianą pracą biurową, wówczas ocena ryzyka zawodowego nie będzie praktycznie różniła się od tej przeprowadzonej w ramach telepracy.

Kultura bezpieczeństwa w firmie a wypadki przy pracy, choroby i ryzyko zawodowe

Każda firma ma swoją własną kulturę bezpieczeństwa, którą można określić na podstawie jej zdolności do tworzenia klimatu (warunków) w celu uzyskania punktu bezwzględnego bezpieczeństwa.

Czy potrzebna odrębna ocena ryzyka w przypadku zatrudniania pracownika młodocianego?

Pytanie: Czy pracownik młodociany musi mieć odrębną ocenę ryzyka zawodowego, czy wystarczy go ująć w ocenie ryzyka stanowiska, na którym się przyucza? Czy dla pracownika młodocianego należy wykonać odrębne pomiary czynników szkodliwych, czy bazować na tych, które są przeprowadzone dla stanowiska, na którym się przyucza młodocianego?

Wykorzystaj audyt jako narzędzie do monitorowania przestrzegania RODO

Bezpieczeństwo danych osobowych to „praca na żywym organizmie”, dlatego konieczne są systematyczne działania i podejmowanie w porę określonych czynności, np. przeprowadzanie audytu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, aby zweryfikować poprawność stosowania wdrożonych metod ochrony danych. Jak go przeprowadzić?