Odbuduj zaangażowanie pracowników podczas COVID-19

Sporo placówek medycznych przechodzi lub przeszło przez kryzysowe doświadczenia pandemii COVID-19. Wiele zmian nadal przed nami, a ten kryzys jest i powinien być dobrą lekcją i testem dla dobrych pracodawców. Jak przeprogramować organizację, aby zmiany były na lepsze?

Jakim odpadem będą zużyte maseczki ochronne. Pytania od Czytelników                                                 

Jakim odpadem będą zużyte maseczki ochronne stosowane profilaktycznie w związku z koronawirusem przez pracowników? Czy to zwykła zużyta odzież, czy już potencjalny materiał niebezpieczny, medyczny – zakaźny?                             

Job crafting – jak pomóc pracownikom przemodelować swoją pracę

Job crafting pomoże w odnalezieniu radości z codziennych obowiązków. Dzięki niemu spojrzymy na nowo na naszą pracę i może odnajdziemy sposoby na jej uatrakcyjnienie i dodanie jej blasku. Job crafting nie pomoże niestety, jeśli borykamy się z innymi problemami typu za niskie wynagrodzenie lub demotywujący szef. Nie jest to lekarstwo na wszystko, ale na pewno warto spróbować, jeśli rutyna wdziera się w naszą pracę i odbiera nam radość działania.

Zdaniem UODO: Pomiar temperatury ciała wątpliwy prawnie

Pomiar temperatury ciała pracownika może być przeprowadzony tylko na podstawie określonego przepisu. Zwrócił na to uwagę prezes UODO i wskazał podstawę prawną przetwarzania danych wrażliwych. W jakim przypadku jest możliwe mierzenie temperatury pracownikom?

Warto utworzyć w firmie stanowisko specjalisty ds. COVID-19

Istotnym wsparciem dla pracodawców na czas prognozowanej kolejnej fali epidemii może być stworzenie stanowiska dedykowanego sprawom związanym z epidemią, w tym również – zapewnieniu pracownikom optymalnego psychofizycznego komfortu pracy.

Ocena ryzyka telepracownika oraz pracownika zdalnego – wybrane problemy

Nie każdy rodzaj pracy musi być bezwzględnie wykonywany na terenie zakładu pracy. Całkiem spora grupa zawodów i specjalności może funkcjonować poza siedzibą pracodawcy pracując na odległość. Mowa tutaj o telepracy oraz wprowadzonej stosunkowo niedawno pracy zdalnej wykonywanej w celu przeciwdziałania COVID-19. W przypadku powyższych rodzajów prac nie należy zapominać o prowadzeniu oceny ryzyka zawodowego, w przypadku gdy praca wykonywana jest w ramach komputerowego stanowiska pracy – o ocenie warunków pracy na takim stanowisku. W sytuacji gdy praca zdalna realizowana w celu przeciwdziałania COVID-19 jest szeroko rozumianą pracą biurową, wówczas ocena ryzyka zawodowego nie będzie praktycznie różniła się od tej przeprowadzonej w ramach telepracy.

Kultura bezpieczeństwa w firmie a wypadki przy pracy, choroby i ryzyko zawodowe

Każda firma ma swoją własną kulturę bezpieczeństwa, którą można określić na podstawie jej zdolności do tworzenia klimatu (warunków) w celu uzyskania punktu bezwzględnego bezpieczeństwa.

Czy potrzebna odrębna ocena ryzyka w przypadku zatrudniania pracownika młodocianego?

Pytanie: Czy pracownik młodociany musi mieć odrębną ocenę ryzyka zawodowego, czy wystarczy go ująć w ocenie ryzyka stanowiska, na którym się przyucza? Czy dla pracownika młodocianego należy wykonać odrębne pomiary czynników szkodliwych, czy bazować na tych, które są przeprowadzone dla stanowiska, na którym się przyucza młodocianego?

Grudzień 2020

Praca zdalna w okresie izolacji domowej – będzie rozstrzygnięcie

Czy pracownik, który otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, lecz przechodzi chorobę bezobjawowo, może wykonywać pracę zdalną? Dylematy pracodawców i wątpliwości wielu ekspertów w tym zakresie rozstrzygnie zmiana przepisów.

Poradnik – jak przygotować się do brexitu

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii przygotowało poradnik w sprawie brexitu. Znalazły się w nim zalecenia dla przedsiębiorców i kierowców dotyczące kontroli celnych, ubezpieczeń i praw jazdy.

Komu można dać dostęp do danych z akt osobowych i dokumentacji pracownika

Pytanie: Komu możemy udostępniać akta osobowe pracowników, a zwłaszcza jakie dokumenty HR może pokazywać np. bezpośredniemu przełożonemu czy bhp-owcowi? Czy można im udostępnić wszystkie dokumenty z akt i innej dokumentacji pracowniczej, czy tylko niektóre?

Listopad 2020

Gospodarka zapasami

W ciągu ostatniej dekady błyskawicznie rozwinęła się branża logistyczna, a co za tym idzie gospodarka magazynowa. Trudno sobie dziś wyobrazić firmę mającą stabilną pozycję na rynku, a nie posiadającą własnego magazynu. Wyjątkiem są przedsiębiorstwa działające w oparciu o system Just In Time. 

Pracownik w związku epidemią koranawirusa utknął za granicą – poznaj prawa i obowiązki pracodawcy

Wielu pracowników i pracodawców spotkało się z problemem nagłej nieobecności pracowników z powodu braku możliwości powrotu do kraju. Loty do Polski zostały zawieszone, a część pracowników mogła zostać objęta kwarantanną w innym państwie. Co w takim przypadku pracodawcy powinni wiedzieć, co mogą zrobić i jak się przygotować? Poznaj odpowiedzi m.in. na te pytania.

Październik 2020

Zatrudnienie starszego pracownika a zagrożenie COVID-19

Pytanie: Pytanie: W wytycznych przeciwepidemicznych wskazano, że w miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników powyżej 60 lat. Czy przy takim zaleceniu dyrektor szkoły może zatrudnić na zastępstwo emerytowanego nauczyciela, który ma powyżej 60 lat?

Zagrożenia z listy kontrolnej a ocena ryzyka metodą Risc Score

Pytanie: Pytanie: Czy w ocenie ryzyka zawodowego powinna znaleźć się tzw. lista kontrolna? Jeżeli tak, to czy zagrożenia z listy powinny pokrywać się z zagrożeniami, które oceniamy np. metodą Risk Score?

Warto utworzyć w firmie stanowisko specjalisty ds. COVID-19

Istotnym wsparciem dla pracodawców na czas prognozowanej kolejnej fali epidemii może być stworzenie stanowiska dedykowanego sprawom związanym z epidemią, w tym również – zapewnieniu pracownikom optymalnego psychofizycznego komfortu pracy.

Wrzesień 2020

Bezpieczeństwo w pracy

Pomiar temperatury - zgodny z prawem, czy nie?   Informacja o stanie podgorączkowym czy gorączce nie stanowi żadnego dowodu na to, że dana osoba jest chora na COVID-19. Analogicznie informacja o braku gorączki nie oznacza, że osoba nie jest nosicielem wirusa SARS-CoV-2. 

Sierpień 2020

Procedury Higieniczne

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała szerokie rekomendacje dotyczące osobistych środków ochrony. Ochrona pracowników opiera się m.in. na wykorzystaniu fartuchów, rękawiczek, maseczek czy osłon oczu lub twarzy. Warto podkreślić, że wykorzystanie odzieży ochronnej nie ogranicza podstawowej zasady częstej higieny rąk i dezynfekcji.  

Ocena ryzyka zawodowego krok po kroku - stres w miejscu pracy

Niemal każdy pracownik zapytany, czy w swojej pracy zetknął się bezpośrednio ze stresem, odpowie twierdząco. Z badań wynika, że stres w miejscu pracy stanowi drugi co do częstości występowania, po dolegliwościach układu mięśniowo-szkieletowego, problem zdrowotny pracowników. Jednak negatywne skutki stresu w miejscu pracy są odczuwalne nie tylko dla pracowników, jako dolegliwości zdrowotne, ale również dla pracodawców. Przeczytajcie to hasło i sprawdźcie w swoich firmach, czy Wasi pracownicy narażeni są na stres. Natomiast dzięki praktycznym informacjom zawartym w tym artykule bez trudu przeprowadzicie ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy w Waszym zakładzie pod kątem stresu. 

Jakość w procesie budowlanym

Wymagania inwestorów planujących duże inwestycje budowlane już dawno przestały ograniczać się do wykonawców oferujących najniższą cenę. Na pierwszy plan oprócz spełnienia wymagań budowlanych wychodzi zapewnienie bezpieczeństwa pracy na budowie oraz planowane zarządzanie jakością w całym procesie tworzenia nowego obiektu od momentu przekazania dokumentacji projektowej do czasu zarchiwizowania dokumentacji powykonawczej, czyli długo po zakończeniu budowy. To dobry znak dla pełnomocników jakości pracujących w budownictwie. Dziedzina ta zaczyna przeżywać renesans przypominający ten trwający od kilku lat w motoryzacji. Zapotrzebowanie na fachową wiedzę w tej dziedzinie nieustannie rośnie, a co za tym idzie ceny usług stają się konkurencyjne.

Czerwiec 2020

Motywacja

Chcesz efektywnie i skutecznie motywować swój zespół? Jesteś niezadowolny, widząc, że Twoje wysiłki w procesie motywacji pracowników nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Jesteś zmęczony ciągłym motywowaniem, chciałbyś wreszcie, aby Twój zespół osiągnął oczekiwany przez Ciebie stan automotywacji. Czytając to hasło, dowiesz się, czym tak naprawdę jest proces motywacji. Po jego przeczytaniu być może zmienisz stereotypy dotyczące motywowania i Twój zespół będzie osiągał wspólnie wytyczone cele. Przeczytasz: Czym jest motywacja? Jak wykorzystać w procesie motywacji koncepcje Maslowa, McClellanda i Fredericka Herzberga w procesie motywacji? Jak możemy wzmocnić pozytywne zachowania?

Maj 2020

Siedem praktyk dla liderów, które pomagają tworzyć w organizacji kulturę prowadząca do poprawy bezpieczeństwa

Przykład zawsze idzie z góry. To liderzy oraz osoby na stanowiskach kierowniczych, poprzez konkretne komunikaty i działania są odpowiedzialni za tworzenie kultury w organizacji, która ma bezpośredni wpływ na efektywność w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa i jakości. To oni również mogą podjąć dialog wewnątrz organizacji, aby stworzyć odpowiedni wzorzec standardów postępowania pracowników, najbardziej optymalny pod kątem poprawy bezpieczeństwa i jakości.

Opakowanie jako przedmiot niezgodnego z prawem naśladownictwa produktów

Artykuł 13 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (w dalszej części artykułu nazywanej „u.z.n.k.”), stanowi, że czynem nieuczciwej konkurencji jest naśladowanie gotowego produktu, polegające na tym, że za pomocą technicznych środków reprodukcji jest kopiowana zewnętrzna postać produktu, jeżeli może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu. W kontekście powyższego, interesującym wydaje się problem, czy szczególna więź jaka łączy produkt z jego opakowaniem, powoduje, że ochrona przed nielegalnym naśladownictwem rozciąga się także na jego zewnętrzną powłokę? A także czy niezgodne z prawem naśladownictwo samego opakowania produktu, bez kopiowania faktycznego wyrobu, może zostać uznane za czyn nieuczciwej konkurencji? 

Koronawirus – wyzwanie dla służb bhp w zakładach pracy

Zwiększająca się liczba przypadków zachorowań na koronawirusa na świecie i coraz większa liczba ofiar to zagrożenie dla zdrowia publicznego na wszystkich kontynentach i w większości krajów, w tym Polski. Ale także – wyzwanie dla służb bhp, które powinny podjąć jak najszybciej konkretne działania, związane z edukacją, ale także – przeciwdziałaniem wybuchowi paniki wśród pracowników.

Kwiecień 2020

Kierowanie konfliktem w organizacji 

Konflikty między ludźmi są zjawiskiem tak naturalnym, że nie traktujemy ich jako wyjątkowe lub sprzeczne z naszą naturą. Jednak obawiamy się konfliktów jako czegoś groźnego, czegoś, co może mieć niszczycielską siłę. Przyczyn tych obaw powinniśmy upatrywać nie tyle w samej naturze konfliktu, ile w nas samych, naszej ich interpretacji oraz braku umiejętności ich rozwiązywania. W haśle:

Kierowanie konfliktem w organizacji 

Konflikty między ludźmi są zjawiskiem tak naturalnym, że nie traktujemy ich jako wyjątkowe lub sprzeczne z naszą naturą. Jednak obawiamy się konfliktów jako czegoś groźnego, czegoś, co może mieć niszczycielską siłę. Przyczyn tych obaw powinniśmy upatrywać nie tyle w samej naturze konfliktu, ile w nas samych, naszej ich interpretacji oraz braku umiejętności ich rozwiązywania. 

Marzec 2020

System zarządzania Early Product Management S 31

Przedmiotem niniejszego artykułu jest podejście Earl Product Management (EPM). Metodyka ta stanowi istotny element zintegrowanego programu usprawniającego struktury zarządzania operacyjnego - World Class Operations Management (WCOM). W publikacji tej położono nacisk na tematykę wdrażania nowych wyrobów oraz zarządzanie projektami wdrożeniowymi. Prezentowana problematyka jest istotna z kilku powodów. Po pierwsze, EPI sprawdza się przy projektowaniu i wdrażaniu innowacji produktowych. Po drugie, zaletą tego podejścia jest to, że poprawia wskaźniki operacyjne dotyczące projektów dzięki właściwemu zarządzaniu czasem i kosztami realizacji. Po trzecie,  system EPI ułatwia identyfikację błędów projektowych, m.in. w wyniku skutecznego sterowania przepływem zadań projektowych oraz odpowiedniego zarządzania obiegiem informacji pomiędzy zespołem projektowym a innymi osobami uczestniczącymi w tworzeniu i realizacji projektu. Z wyżej wymienionych względów znajomość zasad systemu zarządzania innowacjami produktowymi – EPI jest zasadne i pożyteczne dla funkcjonowania całej organizacji. W haśle: Wdrażanie i rozwój nowych produktów innowacyjnych Worlds Class Operations Management Early Product Management – zarządzanie projektem innowacyjnym

Ryzyko zawodowego administratora systemu informatycznego R 26

Obecnie tylko nieliczne firmy nie mają własnych serwerowni i nie zatrudniają w nich administratorów systemu informatycznego – konserwatorów sprzętu. Oczywiście także na takich stanowiskach pracy należy ocenić ryzyko zawodowe, a wcale nie jest to takie łatwe... Na szczęście nasze hasło to właśnie przykład takiej oceny. Dowiesz się z niego przede wszystkim, jak prawidłowo oszacować ryzyko zawodowe dla wspomnianego stanowiska pracy. Wskazane przez nas zadania i zagrożenia potraktuj jako przykładowe, gdyż rzeczywiste warunki w Twojej firmie mogą odbiegać od podanych przez nas. Pamiętaj również, że prawidłowa ocena ryzyka zawodowego na danym stanowisku pracy to w konsekwencji podniesienie poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionych na nim pracowników! W haśle przeczytasz: Co uwzględnić, oceniając ryzyko zawodowe Jaka jest dokumentacja oceny ryzyka zawodowego Jakie są czynniki środowiska pracy sprzyjające popełnianiu błędów Jakie osoby narażone na zagrożenia

Praktyczne zastosowania Lean Manufacturing P 73

W ofertach pracy, a także w opracowaniach dla przemysłu znajdujemy określenia: Lean Manufacturing, Kaizen, 5S, FMEA, PDCA itp. Geneza tych zagadnień wywodzi się z technik zarządzania i organizacji pracy na rynku japońskim z okresu drugiej połowy ubiegłego wieku. Literatura opisująca metodologię Lean Manufacturing jest praktycznie nieznana na polskim rynku wydawniczym. Jest kilka ośrodków kształcących specjalistów w tej dziedzinie zarządzania firmą, ale praktycznych wdrożeń jest bardzo mało. Wprowadzanie metodologii LM do zakładów przemysłowych opiera się na doświadczeniach specjalistów, którzy brali udział w praktycznym wdrażaniu tychże technik w zakładach pracy i posiadają zdobyte doświadczenie. Zachęcamy do przeczytania tego hasła, które pozwoli na prześledzenie trzech przykładów związanych z praktycznym wdrożeniem technik Lean Manufacturing w Zakładzie Thomson Polska produkującym kineskopy kolorowe. W haśle znajdziesz działy: Dlaczego Lean manufacturing w Thomson Polska Zadania Makro Wydział Zabezpieczenia Antyimplozyjnego Wydział YAM Wydział Pakowni Ocena wdrożenia Lean Manufacturing

Luty 2020

Program Inicjatyw Pracowniczych (PIP) P 71

Innowacja wiąże się z poprawą istniejących procesów. Aktywność małych grup roboczych w technikach Kaizen dostarcza drobnych usprawnień w wyniku skoordynowanych i ciągłych wysiłków wszystkich pracowników. W haśle tym przedstawimy Program Inicjatyw Pracowniczych (PIP), który stanowi część składową stosowanych technik w zarządzaniu firmą Thomson. Z artykułu tego dowiesz się: Zasady Programu Inicjatyw Pracowniczych (People Involvement Program) Jak działa program PIP Jaka jest rola przełożonego Przygotowanie załogi do wdrożenia programu PIP Metoda oceny i nagradzania pomysłów

Chemiczne materiały niebezpieczne i ich magazynowanie C 16

Niezależnie od profilu działalności gospodarczej w wielu zakładach pracy stosuje się  substancje chemiczne niebezpieczne i szkodliwe, które w czasie magazynowania, a także transportu, mogą w negatywny sposób oddziaływać na otoczenie, stwarzając zagrożenia zdrowia lub życia człowieka, zagrożenia pożarowo-wybuchowe a także zagrożenia dla środowiska. Bezpieczeństwo magazynowania takich materiałów zależy nie tylko od ich właściwości, ale także od ich ilości, warunków składowania, rodzaju pomieszczeń magazynowych, możliwości przechowywania razem z innymi materiałami niebezpiecznymi oraz stosowanych zabezpieczeń. W haśle: ·         Opakowania chemicznych materiałów niebezpiecznych ·         Sposoby magazynowania ·         Przykładowa instrukcja bhp magazyniera magazynu środków ochrony roślin