Zespoły wielopokoleniowe: jak skutecznie nimi zarządzać?

Ponieważ zespoły robocza stają się coraz bardziej wielopokoleniowa, menedżerowie muszą być przygotowani do zarządzania osobami w różnym wieku i z różnych pokoleń, o różnych oczekiwaniach i wartościach. W tym artykule omówimy, czym jest wielopokoleniowa siła robocza, wskażemy korzyści płynące z jej posiadania oraz wyzwania związane z zarządzaniem zespołem tego rodzaju. Dostarczymy również wskazówek, jak łączyć pokolenia pracowników i tworzyć środowisko pracy sprzyjające sukcesowi. 

Narzędzia AI do tworzenia treści

Zobacz, jakie narzędzia oparte na AI pomogą w tworzeniu treści. Poznaj plany, możliwości i funkcje najbardziej popularnych rozwiązań.

Inteligencja emocjonalna w miejscu pracy: dlaczego to ma znaczenie

Chcesz zrozumieć inteligencję emocjonalną (EI) i jej zastosowanie w miejscu pracy? Trafiłeś we właściwe miejsce.W tym artykule wyjaśnimy, czym jest EI, jakie ma znaczenie w miejscu pracy oraz jak wpływa na wyniki biznesowe i postępy w pracy. Ponadto dowiesz się, jak poprawić EI dla siebie i pracowników, wyposażyć swój zespół w umiejętności potrzebne do osiągania doskonałych wyników w miejscu pracy i znaleźć nowe sposoby pomocy w rozwoju firmy.

2024

Najbardziej aktualnie pożądane benefity pracownicze na rynku pracy

W obecnych czasach, gdzie rynek pracy zdaje się być bardziej dynamiczny i wymagający niż kiedykolwiek wcześniej, benefity pracownicze stały się jednym z kluczowych aspektów przyciągania oraz utrzymania talentów. Firmy inwestujące w rozbudowane i atrakcyjne pakiety benefitów często błyskawicznie przyciągają uwagę kandydatów oraz zwiększają zaangażowanie obecnych pracowników.

Jak prowadzić skuteczny dialog – najważniejsze zasady w komunikacji

Same narzędzia marketingowe i zdobycze nowych technologii nie wystarczą do efektywnego zarządzania apteką. Potrzebna jest jeszcze umiejętność prowadzenia dobrej rozmowy, która wymaga empatii, życzliwości i asertywności, inteligencji emocjonalnej oraz znajomości technik porozumiewania się. Właściciele i kierownicy aptek wiedzą, że przyjęte cele można osiągnąć przez dialog, przekonywanie i siłę perswazji.

Czym jest psychowashing czyli ciemna strona wellbeingu

Psychowashing to termin, którym określa się stwarzanie pozorów tworzenia kultury organizacyjnej dbającej o dobrostan pracowników i ich zdrowie psychiczne.

2022

Nowości w finansowaniu budownictwa komunalnego i socjalnego

Od 10 sierpnia 2022 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych, która ma zniwelować niekorzystny wpływ podwyżek stóp procentowych na realizowane programy mieszkaniowe, a także lepsze wykorzystanie pieniędzy na budownictwo komunalne, socjalne i interwencyjne.

Kiedy urlop może (lub musi) być przesunięty, a kiedy przerwany – na 12 przykładach z praktyki kadrowej

Kiedy możemy mówić o przesunięciu, a kiedy już o przerwaniu urlopu wypoczynkowego? Jakie są warunki przesunięcia urlopu przez pracodawcę? Jakie usprawiedliwione nieobecności przesuwają urlop? Czy nowy termin wykorzystania urlopu musi przypadać zaraz po ustaniu przyczyny nieobecności? Jakie sytuacje powodują przerwanie rozpoczętego urlopu? Wreszcie – kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu i jakie wydatki musi mu wtedy zwrócić? Sprawdźmy wyjaśnienia eksperta na 12 przykładach z praktyki kadrowej.

2021

Użycie znaków towarowych w przetargu na budowę przyłącza cieplnego

Pytanie: Prowadzę przetarg na budowę przyłącza cieplnego. W dokumentacji projektowej, na podstawie której ogłoszono przetarg, są załączone wytyczne do projektowania sieci i węzłów cieplnych oraz instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u na terenie miasta (część instalacyjna). Dokument wystawił lokalny MPEC. Mówią one o konkretnej technologii 3 firm, jakie można zastosować (Logstor, Finpol, Start Pipe). Zastosowanie tej technologii jest warunkiem późniejszego przejęcia przez MPEC od zamawiającego nowo wybudowanego przyłącza do eksploatacji.Jeden z wykonawców poprosił w czasie przetargu o zgodę na dopuszczenie do stosowania systemu rur preizolowanych innych producentów niż ci z wytycznych MPEC. Argumentował, że wskazanie konkretnych producentów materiałów w postaci rur preizolowanych może naruszać zasadę konkurencyjności, a nie ma uzasadnienia w potrzebach zamawiającego. Budowa sieci preizolowanej może bowiem nastąpić przy zastosowaniu rur preizolowanych innych niż sugerowane, bez uszczerbku dla jakości sieci. Zamawiający chce pozostać przy pierwotnych założeniach zapisanych w wytycznych MPEC. Czy zarzut naruszenia zasady konkurencyjności znajdzie tutaj zastosowanie? Zamawiający nie ma wpływu na wytyczne lokalnego MPEC a chce w przyszłości przekazać przyłącze tej instytucji. MPEC podtrzymuje swoje stanowisko co do wytycznych w zakresie projektowania.

Usługi ubezpieczeniowe nie są podobne do gwarancji

Usługi ubezpieczeniowe nie są podobne do gwarancji albo poręczeń. Tym samym nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem CIT, a spółka z o.o. nie jest płatnikiem tego podatku. Podatek od gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze wynosi zaś 20% przychodów. Jednak zakres przedmiotu opodatkowania musi być precyzyjnie określony, a interpretacja przepisów nie może być rozszerzająca.

System zarządzania środowiskowego – do czego służy i czy na pewno jest dobrowolny?

System zarządzania środowiskowego jest dobrowolną metodą wspomagającą zarządzanie przedsiębiorstwem, ułatwiającą jego funkcjonowanie i spełnianie zadań gospodarczo-społecznych. Czy są jakieś przypadki, w których możesz być zmuszony do wdrożenia takiego sytemu?

2020

Zdaniem UODO: Pomiar temperatury ciała wątpliwy prawnie

Pomiar temperatury ciała pracownika może być przeprowadzony tylko na podstawie określonego przepisu. Zwrócił na to uwagę prezes UODO i wskazał podstawę prawną przetwarzania danych wrażliwych. W jakim przypadku jest możliwe mierzenie temperatury pracownikom?

Warto utworzyć w firmie stanowisko specjalisty ds. COVID-19

Istotnym wsparciem dla pracodawców na czas prognozowanej kolejnej fali epidemii może być stworzenie stanowiska dedykowanego sprawom związanym z epidemią, w tym również – zapewnieniu pracownikom optymalnego psychofizycznego komfortu pracy.

Ocena ryzyka telepracownika oraz pracownika zdalnego – wybrane problemy

Nie każdy rodzaj pracy musi być bezwzględnie wykonywany na terenie zakładu pracy. Całkiem spora grupa zawodów i specjalności może funkcjonować poza siedzibą pracodawcy pracując na odległość. Mowa tutaj o telepracy oraz wprowadzonej stosunkowo niedawno pracy zdalnej wykonywanej w celu przeciwdziałania COVID-19. W przypadku powyższych rodzajów prac nie należy zapominać o prowadzeniu oceny ryzyka zawodowego, w przypadku gdy praca wykonywana jest w ramach komputerowego stanowiska pracy – o ocenie warunków pracy na takim stanowisku. W sytuacji gdy praca zdalna realizowana w celu przeciwdziałania COVID-19 jest szeroko rozumianą pracą biurową, wówczas ocena ryzyka zawodowego nie będzie praktycznie różniła się od tej przeprowadzonej w ramach telepracy.