ISO/IEC 27001:2022

Długo oczekiwana aktualizacja normy ISO 27001 na rok 2022 jest już dostępna! Jej oficjalna nazwa – ISO/IEC 27001:2022 Bezpieczeństwo informacji, cyberbezpieczeństwo i ochrona prywatności — Systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Zmienione stawki diet zagranicznych

Od 29 listopada 2022 r. obowiązuje nowa wysokość diet za dobę podróży zagranicznej, a także limit na noclegi w poszczególnych państwach. Przy okazji wskazujemy, jak rozliczyć delegację przypadającą na przełomie starych i nowych zasad.

Standard zdrowia psychicznego: jak go zastosować w praktyce

Zdrowie psychiczne pracowników stało się gorącym tematem w ciągu ostatnich kilku lat, a stresy i napięcia spowodowane pandemią COVID-19 działają jak katalizator zmian. Od czasu opublikowania ISO 45003 pojawiło się wiele pytań dotyczących tego, co oznacza pierwszy na świecie międzynarodowy standard zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Sprawdź, czym jest i dlaczego warto go wdrożyć.

Nowe europejskie przepisy o opakowaniach

Proponowana przez UE nowa regulacja ma zahamować rosnący nieustannie problem opakowań. W Europie każda osoba rocznie wytwarza niemal 180 kg śmieci z samych tylko opakowań. Jakie rozwiązanie proponuje EU?

Konsekwencje zmiany nazwy firmy

Pytanie: Jakie są konsekwencje zmiany nazwy firmy jednoosobowej działalności gospodarczej? Jeśli firma ma podpisaną umowę B2B, natomiast w CEIDG doda nazwę krótką – to czy musi zmienić umowę? Czy wystawiając fakturę trzeba wstawić nowe, czy można zostać przy starych danych?

Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej?

Pytanie: Spółdzielnia prowadzi działalność handlową w sklepach spożywczych. Osoba zatrudniona podczas przeprowadzania spisu z natury (inwentaryzacji) podpisuje umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Jeżeli podczas spisu z natury wyniknie niedobór, pracownicy procentowo pokrywają kwotę niedoboru. Pracownica dostarczyła wypowiedzenie umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej zgodnie z jednym z paragrafów tej umowy (pracownica jest w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim, w związku z czym i tak po 35 dniach byłaby przeprowadzona inwentaryzacja). Co w sytuacji, jeśli w ślad za nią pójdą inni pracownicy? W spółdzielni obowiązuje odpowiedzialność materialna. Co, jeśli takie wypowiedzenie złoży osoba będąca w okresie chronionym? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na rozwiązanie tej umowy o wspólnej odpowiedzialności? Jakie pracodawca ma wyjścia w tej sytuacji?

Zarządzanie zmianą organizacyjną (OCM)

Czym jest zarządzanie zmianami organizacyjnymi i dlaczego profesjonaliści ITSM zwrócić na to uwagę?Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zdarza się, że gdy Twój dział IT wprowadza nową technologię opartą na obietnicy wielkich korzyści, pojawiają się głosy powątpiewania, że technologia nie przyniesie oczekiwanego efektu – głównie z powodu braku zainteresowania użytkowników końcowych.

2024

Najbardziej aktualnie pożądane benefity pracownicze na rynku pracy

W obecnych czasach, gdzie rynek pracy zdaje się być bardziej dynamiczny i wymagający niż kiedykolwiek wcześniej, benefity pracownicze stały się jednym z kluczowych aspektów przyciągania oraz utrzymania talentów. Firmy inwestujące w rozbudowane i atrakcyjne pakiety benefitów często błyskawicznie przyciągają uwagę kandydatów oraz zwiększają zaangażowanie obecnych pracowników.

Jak prowadzić skuteczny dialog – najważniejsze zasady w komunikacji

Same narzędzia marketingowe i zdobycze nowych technologii nie wystarczą do efektywnego zarządzania apteką. Potrzebna jest jeszcze umiejętność prowadzenia dobrej rozmowy, która wymaga empatii, życzliwości i asertywności, inteligencji emocjonalnej oraz znajomości technik porozumiewania się. Właściciele i kierownicy aptek wiedzą, że przyjęte cele można osiągnąć przez dialog, przekonywanie i siłę perswazji.

Czym jest psychowashing czyli ciemna strona wellbeingu

Psychowashing to termin, którym określa się stwarzanie pozorów tworzenia kultury organizacyjnej dbającej o dobrostan pracowników i ich zdrowie psychiczne.

2023

Zadbaj o precyzyjne i jednoznaczne zapisy SWZ

Niejasne interpretacje w zapisach dokumentów zamówienia powinny być interpretowane na korzyść wykonawcy (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 11 lipca 2023 r., sygn. akt KIO 1806/23).

Spis z natury 2023 – sprawdzone sposoby, aby sprawnie przeprowadzić inwentaryzację

Powoływanie do prac inwentaryzacyjnych osób niekompetentnych, nieinwentaryzowanie aktywów obcych, niewłaściwy podział inwentaryzowanych składników na rejony czy pola spisowe – to nieprawidłowości, które często pojawiają się przy spisie z natury. Można ich jednak uniknąć. Podpowiemy, jak bezbłędnie przeprowadzić spis z natury. Sięgnij po praktyczne opracowanie.

Polityka w firmie – czy można zwolnić pracownika za głoszenie swoich poglądów

Pracownicy mogą manifestować poglądy polityczne w swoim miejscu pracy o ile nie zakłóca to porządku w zakładzie i nie narusza dóbr innych osób. Wyjątkiem są niektórzy pracownicy i urzędnicy państwowi oraz wszyscy członkowie korpusu służby cywilnej. Ta grupa pracowników ma ustawowy zakaz manifestowania poglądów politycznych.

2022

Zarządzanie projektami budowlanymi

Podobnie jak w przypadku każdego innego projektu, zarządzanie projektem budowlanym obejmuje etapy, od projektowania, przez planowanie, planowanie, aż po samą budowę. Każda z tych faz jest sama w sobie wystarczająco skomplikowana, ale w zgodzie z całym projektem.

Teoria ograniczeń

W tym artykule omówimy historię i zasady teorii ograniczeń. Wyjaśnimy, czym jest ograniczenie i dlaczego należy postrzegać je jako pozytywne. Zbadamy wiele narzędzi opisanych w Teorii Ograniczeń, w tym Pięć Narzędzi Koncentracji i Procesy Myślenia. 

2021

Krajowy System e-Faktur i inne zmiany w VAT od 2022 roku

Krajowy System e-Faktur umożliwi podatnikom wystawianie ustrukturyzowanych faktur. Takie zmiany zaczną obowiązywać już od początku przyszłego roku. Najnowszy projekt zmian w ustawie o VAT zakłada też inne modyfikacje przepisów.

Jak właściwie stosować znak certyfikacji ISO

Uzyskanie certyfikatu to ważne wydarzenie w życiu placówki medycznej. To powód do dumy, który powinno się zaprezentować na zewnątrz. Jak zatem korzystać ze znaku certyfikacji?

Co czeka szpitale w obszarze jakości

Po wejściu w życie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta szpitale będą zobowiązane do wdrożenia wielu rozwiązań mających na celu poprawę jakości zarówno na poziomie klinicznym, konsumenckim, jak i zarządczym. Będzie to warunek dalszego korzystania z finansowania ze środków publicznych. Czy szpitale będą w stanie dostosować się do nowych wymagań proponowanych już od 1 stycznia 2022 r.?

2020

Kultura bezpieczeństwa w firmie a wypadki przy pracy, choroby i ryzyko zawodowe

Każda firma ma swoją własną kulturę bezpieczeństwa, którą można określić na podstawie jej zdolności do tworzenia klimatu (warunków) w celu uzyskania punktu bezwzględnego bezpieczeństwa.

Czy potrzebna odrębna ocena ryzyka w przypadku zatrudniania pracownika młodocianego?

Pytanie: Czy pracownik młodociany musi mieć odrębną ocenę ryzyka zawodowego, czy wystarczy go ująć w ocenie ryzyka stanowiska, na którym się przyucza? Czy dla pracownika młodocianego należy wykonać odrębne pomiary czynników szkodliwych, czy bazować na tych, które są przeprowadzone dla stanowiska, na którym się przyucza młodocianego?

Wykorzystaj audyt jako narzędzie do monitorowania przestrzegania RODO

Bezpieczeństwo danych osobowych to „praca na żywym organizmie”, dlatego konieczne są systematyczne działania i podejmowanie w porę określonych czynności, np. przeprowadzanie audytu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, aby zweryfikować poprawność stosowania wdrożonych metod ochrony danych. Jak go przeprowadzić?